Jaroslav Jirků

hospriz

Hospříz

jarda_145

Datum narození: 11. 4. 1946
Bydliště: Hospříz (okr. Jindřichův Hradec)
Povolání: Nyní v důchodu. Ale předtím po absolvování střední ekonomické školy v roce 1965 až do odchodu do důchodu jsem pracoval ve větším zemědělském družstvu v různých funkcích. Nejdříve jako účetní, pak vedoucí administrativy, dále předseda revizní komise společně s evidencí pozemků a posledních 13 let jako ekonom. Po odchodu do důchodu ještě dělám na částečný úvazek evidenci pozemků jako veterán znalý zdejších poměrů.
Rodinný stav: Rozvedený, mám z dřívějšího manželství syna a dceru, kteří již mají své velké děti a čekám až se vyhlásí soutěž veteránů „pradědů“, že už se budu moci pomalu přihlásit. Žiji v rodinném domku s družkou, která má pro moje ponocování u počítače pochopení, protože správně říká, že kdo si hraje nezlobí.
Koníčky: Šachy, práce v lese, příroda a kupodivu politika. Dříve i ty ženy a vínko jako Jirka i Roman, ovšem já už mám zřejmě po sezoně.

Šachy
Šachy hraji tak od 20 let a korespondenčně od 26 let. Předtím jsem řešil v Zemědělských novinách šachové úlohy a studie a ta krása „tichých“ tahů a kouzlo těch překvapivých kombinací mne zlákalo na korespondenční hru, kde jsem to chtěl využít. Zpočátku se mi to dařilo, vyhrál jsem každý postupový turnaj v Zemědělských novinách, vždy o VT výš a v roce 1977, tedy během šesti let jsem získal I. VT. Pak jsem ještě v roce 1979 a 1986 vyhrál Jihočeský krajský přebor. Sehrál jsem mnoho různých turnajů za jednotlivce i družstva a snad nejvíce si cením těch výher v krajských přeborech za tehdy silného zájmu kvalitních hráčů. Rovněž se mi podařilo probojovat se do 13. finále jednotlivců a hrál jsem i finále poháru. V našem družstvu se mi dařívá střídavě, snad nejlépe jsem zahrál v 6. MČR-čtyřčlenných družstev -II. liga, kde jsem vyhrál první šachovnici. No a totálně jsem zklamal sebe i klub ve 3. MČR 3D-ICCF. Ještě bych chtěl připomenout ohromný odpor hrát šachy přes počítač a dlouho jsem hrál bez něho normálně na prkně. Viděl jsem však že není šance takto hrát, byl jsem rozhodnut šachů zanechat. Přítel Kudela, známý to vynikající hráč nyní hrající pouze mezinárodně měl poblíž Hospříze chatu a tomu vděčím za to že to hraji dále, ten mne přemluvil a v mnohém pomohl. A nelituji toho.