O klubu

Jiří Bareš:  „Počátky družstva spadají do roku 1980, tehdy jsem se přistěhoval do Českých Budějovic. Bylo to v době úpadku korespondenčního šachu v Budějovicích – alespoň co se soutěží družstev týče. Byl jsem osloven tehdejším kapitánem družstva OV ČSTV ČB Ing. Motejzíkem, zda bych za toto družstvo nechtěl hrát. Nabídku jsem přijal a naše družstvo hrálo v 8. Přeboru ČSSR, čtvrtfinále II (1980-81). Výsledek nebyl nic moc, ale já jsem se pro družstva nadchl. Družstvo OV ČSTV se nakonec rozpadlo.

Do dalšího ročníku – 9. Přeboru ČSSR jsem už postavil „svoje“ družstvo pod názvem Juvel České Budějovice (naše hospůdka) v sestavě Bareš, Mazal, Burdová, Řepová. Jako nové družstvo jsme hráli základní kolo 2 (1982-83). Družstvu se však nedařilo a tomu odpovídal i výsledek. Za zmínku stojí pouze výsledek Pavly Burdové (tehdejší talent dívčího šachu v JČK) – 2. místo na své šachovnici. Přesto byl postaven základ pro další činnost družstva KŠ v Českých Budějovicích.

Bohužel pro 10. Přebor ČSSR se nám nepodařilo sehnat jednoho hráče a tak jsme tento ročník museli vynechat.

V dalším ročníku 11. Přeboru ČSSR, základní kolo 4 (1986-87) jsme byli nuceni se vrátit pod hlavičku OV ČSTV České Budějovice. Družstvo v sestavě Bareš, Dvořák, Černík, Boukal tentokráte zabojovalo, ale díky nevyrovnaným výkonům (1. šach.) jsme obsadili pouze 3. místo, což na postup nestačilo.

Toto se nám konečně podařilo v následujícím ročníku 12. Přeboru ČSSR, základní kolo 6 (1988-89), kde jsme v sestavě Dvořák, Bareš, Černík, Havlíček vybojovali 2. místo a tím i čtvrtfinále.

Další ročník (už „porevoluční”) 13. Mistrovství ČSFR, ČF 2 (1990-91) jsme odehráli v sestavě Dvořák, Bareš, Černík, Novák. Po průměrném výkonu jsme skončili na 7. místě z 15ti družstev.

14. Mistrovství ČSFR už bylo po reorganizaci soutěží a my hráli III. ligu (1992-93). Pod názvem NDBH (úvodní písmena jmen Novák, Dvořák, Bareš, Hrdý) jsme obsadili 8. místo z 15 družstev. Problémem byla nestabilní sestava družstva (během soutěže odešel Novák a nahradil ho Brabec). Nicméně poprvé se začal rýsovat dlouhodobý základ sestavy.

Další ročník už byl v samostatné ČR a proto 1. Mistrovství ČR (1994-95) a my hráli II. ligu – tentokráte pod názvem Točna České Budějovice (opět naše hospůdka). Družstvo v sestavě Jirků, Hrdý, Trčka, Bareš (dodnes kostra družstva). Celkově jsme v tomto ročníku obsadili 9. místo ze 13 družstev.

2. Mistrovství ČR (1996-97) jsme opět hráli II. ligu B. Družstvo v sestavě Bareš, Trčka, Jirků, Hrdý obsadilo po vyrovnaném výkonu (snad i díky našim společným schůzkám Na Točně J) na všech šachovnicích hezké 4. místo ze 13 družstev.

3. Mistrovství ČR (1998-99) znamenal pro naše družstvo velký úspěch (po letech i návrat Budějičáků na špici v KŠ družstev). Družstvo v sestavě Hrdý, Jirků, Bareš, Trčka vyhrálo II. ligu a mohlo slavit postup do nejvyšší soutěže. Třešničkou na dortu bylo vítězství na 1. a 3. šachovnici.

Premiérový ročník I. ligy – 4. Mistrovství ČR (2000-01) jsme hráli v sestavě Hrdý, Jirků, Bareš, Trčka. Bohužel tento turnaj nám vůbec nevyšel a my po roce sestoupili do II. ligy. Ale alespoň jsme získali zkušenosti z nejvyšší soutěže.

5. Mistrovství ČR (2002-03) jsme odehráli v sestavě Hrdý, Bareš, Durchan, Jirků. Výsledek ale nebyl takový jaký jsme si představovali a znovu postoupit mezi elitu se nám nepodařilo.

Toto se nám povedlo až v dalším ročníku, v 6. Mistrovství ČR (2004-05), kdy jsme v sestavě Jirků, Hrdý, Omamik, Bareš obsadili druhé místo a byl tu postup. Opět však chybí stabilní hráči na všech šachovnicích.

V roce 2005 byla zahájena nová soutěž 3členných družstev – 1. Mistrovství ČR 3DE I. liga (2005-06). Bohužel stávajícím členům družstva tato soutěž časově nevyhovovala a tak nastoupilo družstvo BATRMOT (Bareš, Trčka, Motejlík). Po špatném výkonu jsme však skončili na 12. místě z 15 družstev.

7. Mistrovství ČR 4D I. liga (2006-07) – poprvé s mladoboleslavským J.Peckou. Sestava: Pecka, Jirků, Hrdý, Bareš. Tentokráte se nám celkem daří a my máme bramborovou medaili – 4. místo.

2. Mistrovství ČR 3DE (2007-08) – tentokráte už naše družstvo – Točna ČB, v sestavě Hrdý, Bareš, Jirků obsadilo 8. místo z 15 družstev.

8. Mistrovství ČR 4D I. liga (2008-2009) – tentokráte poprvé pod názvem CB Royal Č. Budějovice (jak jinak – opět naše hospůdka). Ve stejné sestavě, jako minulý ročník končíme na pěkném 5. místě.

3. Mistrovství ČR 3DE I. liga (2009-10) – už pod názvem CB Royal v sestavě Jirků, Hrdý, Bareš, Soutěž nám bohužel nevyšla dle našich představ (výpadek na 1. šach. – 8 se nedal dohnat) a tak pravděpodobně na nás ve 4. MČR 3DE zůstane pouze II. liga.

9. Mistrovství ČR 4D I. liga (2010-11) – opět máme novou sestavu – Mezera, Pecka, Hrdý, Bareš. A po letech čekání jsme se dočkali!! Po vyrovnaném výkonu na všech šachovnicích jsme obsadili skvělé třetí místo! Jsme na bedně!!! A jako třešnička na dortu je výhra Pepíka Pecky a Romana Hrdého na svých šachovnicích. Snad nám to vydrží?!

4. Mistrovství ČR 3 DW 1. liga (2011 – 2012) – V osvědčené sestavě Hrdý, Bareš, Jirků jsme konečně uspěli i v této soutěži a získali bramborovou medaili za 4. místo. Pikantností bylo, že na 3. šachovnici proti sobě nastoupili dva Royalisti! Po zásluze se podělili o body. Navíc naši hráči Mezera a Pecka, kteří byli „zapůjčeni“ družstvu EXOTI, získali mistrovský titul!

10. Mistrovství ČR 4 D 1. liga ( 2012 – 2013 ) V naší základní sestavě (Pecka, Hrdý, Jirků, Bareš) vstupujeme do dalšího cyklu soutěží družstev. Jak se nám tentokráte bude dařit?

Champions League CL/2012/C5 ( 2012 – 2013 ) Tak už nám nestačí republika! Po rozhodnutí hráčů se naše družstvo CB Royal České Budějovice objevuje i na mezinárodní scéně. V sestavě Mezera, Pecka, Jirků, Bareš zahajujeme hru ve skupině C5. Podle ELO hodnocení jsme 2. nejsilnější tým. Podaří se nám to potvrdit a při premiéře postoupit do vyšší kategorie?

5. Mistrovství ČR 3 D 1.liga ( 2012 – 2013 ) Nějak se nám ty soutěže začínají kumulovat. V sestavě Pecka, Jirků, Bareš vstupujeme do nového ročníku. Povede se nám i přes velkou konkurenci bojovat o bednu?

10. Mistrovství ČR 4 D 1. liga ( 2012 – 2013 ) Konečně !  V naší základní sestavě – Pecka,Hrdý,Jirků,Bareš – se stáváme vítězi jubilejního mistrovství !!! Jsme mistry !!! O tento skvělý výsledek se zasloužili všichni hráči vyrovnaným výkonem na jednotlivých šachovnicích.  Výsledek je o to cennější, že družstvo neprohrálo ani jediný  zápas a pouze ztratilo jednu partii ! A Jarda Jirků výsledek korunoval 1. místem na své šachovnici !

11. Mistrovství ČR-4D 1.liga (2014-2015) odstartuje 1.února. V mírně pozměněné sestavě (Pecka, Mezera, Jirků, Bareš) nás čeká těžký úkol – obhájit zlaté medaile z minulého ročníku. V soutěži startuje osm družstev a hraje se poprvé dvoukolově. Podle startovní listiny budou našimi největšími soupeři hráči Pardubic a zkušený tým „Discovery“. Věříme, že i v tomto ročníku obstojíme a minimálně do třetího místa se umístíme..